چطور پیامک های بازاریابی جذاب تری بنویسیم + قالب های ارسال پیامک

خانه » وبلاگ » پیام کوتاه » چطور پیامک های بازاریابی جذاب تری بنویسیم + قالب های ارسال پیامک
بازاریابی

فهرست مطالب این محتوا

همه پیامک های متنی یک‌جور نیستند. اگر می‌خواهید واکنش چشمگیری از مخاطبان خودتان مشاهده کنید و نرخ جواب دهی پیامکی واقعی را که بازاریابی اس ام اسی به آن مشهور است به چشم ببینید، خوب است چند قانون طلایی را هنگام نوشتن پیام‌های بازاریابی اس ام اسی به خاطر داشته باشید. کارزار بازاریابی اس ام اسی بر مبنای کلمات اداره می شود. در این کارزار، نه تصویری هست، نه ویدئویی و نه حتی گرافیک جذابی . تنها و تنها کلمات را در اختیاردارید. به همین خاطر باید وقت بگذارید و کلمات مناسب را پیدا کنید که فرد دریافت‌کننده با خواندنشان ترغیب به اقدام عملی شود، صرفاً هم ۱۶۰ کاراکتر در اختیار دارید. همان‌طور که در مورد تمام کارزارهای بازاریابی دیگر هم صادق است، در کارزار اس ام اسی هم قاعده مشخصی وجود ندارد، به این معنی که هر برند و هر مخاطب هدف راهبردی خاصی را می‌طلبد. حال که این را گفتیم، اجازه بدهید شما را با قالب‌های اس ام اسی آشنا کنیم که جواب دهی شان در کارزارهای بازاریابی رایج اثبات‌شده است.

اس ام اس تخفیف قطعی

“فروش YY: با خرید ….،… تخفیف بگیرید. این اس ام اس  را همراه داشته باشید.انقضا ۱/۴/۱۳“.

“با خرید هر یک از نوشیدنی‌های میوه‌ای از YY، ۱۰% تخفیف بگیرید. این اس ام اس  را همراه داشته باشید.انقضا ۱/۴/۱۳“.

اس ام اس هدیه ویژه

“ویژه اعضا: با خرید بیش از …. از فروشگاه ما،… تخفیف بگیرید. انقضا ۱/۴/۱۳“.

“ویژه اعضا YY: با خرید  بیش از ۵۰دلار نوشیدنی، یک کارت هدیه ۱۰ دلاری بگیرید. این اس ام اس  را همراه داشته باشید.انقضا ۱/۴/۱۳“.

اس ام اس تخفیف ویژه

” پیشنهاد فروش ویژه YY -با خرید ….،… تخفیف بگیرید. این اس ام اس را همراه داشته باشید. انقضا ۱/۴/۱۳“.

“ویژه اعضا YY: با خرید  بیش از ۵۰دلار نوشیدنی، ۱۰% تخفیف بگیرید. این اس ام اس  را همراه داشته باشید.انقضا ۱/۴/۱۳“.

اس ام اس اشانتیون بگیرید

” پیشنهاد ویژه برای اعضای YY: با خرید ….،… تخفیف بگیرید. این اس ام اس را برای نشان دادن به همکاران ما همراه داشته باشید. انقضا ۱/۴/۱۳“.

“پیشنهاد ویژه برای اعضا YY: با خرید ۳ عدد نوشیدنی میوه‌ای، ۱ نوشیدنی رایگان بگیرید. این اس ام اس  را برای نشان دادن به همکاران ما همراه داشته باشید.انقضا ۱/۴/۱۳“.

اس ام اس مراجعه به سایت

“با خرید ….،… بگیرید. برای ثبت‌نام به این آدرس مراجعه کنید: http://bit.ly/6CZjb7. انقضا ۱/۴/۱۳“.

“پیشنهاد تخفیف YY: با خرید ۳ عدد نوشیدنی میوه‌ای، ۱ عدد نوشیدنی رایگان بگیرید. برای ثبت‌نام به این آدرس مراجعه کنید: http://bit.ly/6CZjb7.انقضا۱/۴/۱۳“.

عوامل موثربودن این قالب‌های اس ام اسی چیست؟

توجه داشته باشید که در هر کدام از این قالب‌ها عاملی هست که توجه دریافت‌کننده را جلب می‌کند، پیشنهاد عرضه‌شده شفاف و موجز است و فرد را ترغیب به اقدام عملی می‌کند. مواردی که نام‌برده شد، ۳ عنصر حیاتی هستند که باعث پاسخ‌دهی از سوی گیرنده اس ام اس ها می شود. هر کدام از متن‌ها همچنین حس اختصاصی بودن و فوریت را القا می‌کند که به نرخ جواب دهی هم می‌افزاید.

اگر می‌خواهید اس ام اس خاص خودتان را بنویسید، برخی قواعد ساده و درعین‌حال مهم هست که باید در این زمینه رعایت شوند:

۱٫ خودتان را معرفی کنید

گفتگو باید بر بستری استوار باشد. بنابراین باید بگویید چه کسی هستید تا پیام ارسالی‌تان بستر لازم را داشته باشد. به این منظور یا نام خودتان را در بخش فرستنده قرار بدهید تا گیرنده‌ها قبل از باز کردن اس ام اس ببینند پیام از جانب چه کسی است یا نامتان را به کپی متن پیامک اضافه کنید. هیچ‌وقت فکر نکنید که گیرنده‌ها به‌طور پیش‌فرض می‌دانند کدام پیام را از طرف چه کسی دریافت می‌کنند و نیاز به این کار نیست.

۲٫ از کلمات شکسته استفاده نکنید

با توجه به اینکه صرفاً اندازه ۱۶۰ کاراکتر فضا در اختیاردارید، استفاده از شکسته‌نویسی برای صرفه‌جویی در کاراکتر به نظر وسوسه‌برانگیز می‌رسد. شاید برخی از گیرنده‌ها از این بابت مشکلی نداشته باشند، اما بسیاری از دریافت چنین پیامی عصبانی می‌شوند. به‌علاوه ممکن است بعضی‌ها از دریافت چنین پیامی سردرگم شوند و برداشت اشتباهی از پیام پدید آید. درنهایت، ممکن است به این وسیله تصویر غیرحرفه‌ای از برند شما در اذهان شکل بگیرد.

۳٫ پیام متمرکزی بنویسید

قاعده طلایی بازاریابی، ساده‌نویسی است. درواقع، اگر بیشتر از ۱۶۰ کاراکتر فضا هم در اختیار داشتید، باز هم توصیه می‌شد که تا حد ممکن پیامتان را ساده نگه‌دارید. در هر پیامکی صرفاً یک پیشنهاد بنویسید که واضح و مختصر باشد.  مخاطبان هدف خود را بشناسید و با آن‌ها رک صحبت کنید. صرفاً جزئیات مهم را در پیام بیاورید، اگر لازم است که دریافت‌کنندگان برای نفع بردن از پیشنهاد ذکرشده اصل پیام را نشان بدهند حتماً این موضوع را قید کنید. اگر لازم است با شما تماس بگیرند، این را هم بگویید.

۴٫ پیام را با چیزی که جلب‌توجه کند آغاز کنید

دنبال چیزی باشید که از همان ابتدای پیام مخاطب را ترغیب کند که تا آخرش را بخواند. به این منظور می‌شود از یک کلمه یا عبارتی ساده مثل “خبر، خبر”،”فقط ویژه اعضا!” یا “پیشنهاد”استفاده کنید. از حروف بزرگ برای این کلمه یا عبارت بهره بگیرید که حداکثر توجه را برانگیزد.

۵٫ فراخوانی برای اقدام

فراخوانی برای اقدام از بخش‌های حساس هر پیامکی است. به‌این‌ترتیب مشتری خواهد دانست که چه انتظاری از وی دارید- به‌عنوان‌مثال “بازدید  از وب سایت” یا “تماس بگیرید”. کلید نوشتن فراخوانی برای اقدامی مؤثر این است که از کلمات ساده، صریح و دستوری استفاده کنید.

۶٫ اختصاصی گری

باید بدانید که کسانیکه آبونمان شما شده‌اند درواقع اجازه داده‌اند که به آن‌ها دسترسی داشته باشید، بنابراین در مقابل طوری با آنها رفتار کنید که گویی برای شما اشخاصی واقعاً ویژه هستند. لحنی که در پیامک‌هایتان به کار می‌برید می تواند چنین حسی را القا کند- به‌عنوان‌مثال وقتی بنویسید “این پیام را به همکاران ما نشان بدهید” یا “فقط ویژه اعضا!” باعث می‌شود مشتریان فکر کنند که ای ام‌اس دریافتی تنها برای آن‌هایی ارسال می‌شود که آبونمان شده‌اند.

۷٫ اضافه سازی عنصر ضروریت

از ماهیت فوری بودن پیام متنی استفاده کنید و عنصر ضروریت را به کارزار بازاریابی خودتان اضافه کنید. با اضافه کردن یک تاریخ مشخص که نشان‌دهنده زمان پایان یافتن فرصت پیشنهاد ویژه باشد، افراد ترغیب می‌شوند که اکنون دست به اقدام بزنند، درعین‌حال نتایج کارزار بازاریابی‌تان را در بازه مشخصی می‌بینید.

مخاطبان هدف، کارزارهای بازاریابی قبلی، نوع پروموشن و حتی وضعیت اقتصادی ممکن است بر شیوه نگارش پیام بازاریابی اس ام اسی اثر داشته باشد. همان‌طور که درباره هر بازاریابی دیگری هم صادق است، بهترین شیوه برای فهمیدن روشی که جهت برند و مشتریان شما جواب بدهد این است که انواع جمله‌بندی‌ها را در پیام‌هایتان امتحان کنید و نتیجه‌اش را ببینید. هر بار یک جنبه کوچک پیام اس ام اسی را تعییر بدهید تا ببینید که دقیقاً کدام پیام واکنش بهتری را برمی‌انگیزد.

دریافتن اینکه مخاطبان شما به چه نوع پیامی بهترین واکنش را نشان می‌دهند کار زمان بری است و آزمون‌وخطای زیادی لازم دارد. اما با دنبال کردن شیوه‌های موفقی که در این مطلب بدانها اشاره شد احتمالاً سریع‌تر به موفقیت می‌رسید.

اگر دوست دارید نکات عملی بیشتری جهت نوشتن کارزار موفق اس ام اسی بیاموزید، مقاله‌ای را که با عنوان ۵ شیوه برای کیک استارت کردن بازاریابی اس ام اسی نوشته شده است مطالعه کنید. آیا آماده شروع کارزار بازاریابی تان هستید یا باز هم می‌خواهید با متخصصان مشورت کنید؟

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید به دردتان بخورند:

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
آخـرین خبـرها و اطلاعیه‌ها
خبــر نـامه

با عضویت در خبرنامه، علاوه بر دریافت مطالب آموزشی، از تخفیف‌ها و جشنواره‌ها مطلع می‌شوید.